چیستی و چرایی امور تخصصی

چیستی و چرائی امور تخصصی :

موضوع پدافند غیرعامل در جهان هستی از قدمتی به اندازه تاریخ زندگی انسان برخوردار است. انسانهای اولیه برای در امان ماندن از خطر تهاجم حیوانات و تهدیدات پیرامونی خود به غارها و بالای درختان و دیگر مأمن های طبیعی پناه می بردند ، با متمدن شدن تدریجی جوامع بشری و شکل گیری زندگی شهری،احساس نیاز به امنیت بیشتر گردید و جوامع شهری برای ایجاد امنیت و حفاظت شهر از تهاجم دشمنان ، اقدام به ساخت و احداث دژها، قلعه ، حصار، خندق، دیوارها و موانع دفاعی در پیرامون شهرها نمودند.

در این راستا در طول تاریخ بشری، تسلیحات تهاجمی و به تبع آن اقدامات دفاعی نیز شاهد تغییر و تحول چشمگیری بوده و این پیشرفت و فناوری کماکان ادامه یافته و فرآیند و روندی اجتناب ناپذیر به خود گرفته است.

تهدیدات مرتبط با حوزه پدافند غیرعامل شامل تهدیدات نظامی و تهدیدات سایبری، زیستی (انسان، دام، کشاورزی، مواد غذایی و دارویی،آب، محیط زیست و منابع طبیعی)، پرتوی،شیمیایی و اقتصادی می باشد که سیاستگذاری، هدایت و برنامه ریزی مقابله با تهدیدات یاد شده در قرارگاه های (پدافند سایبری،پدافندزیستی، پدافندپرتوی،پدافند شیمیایی و پدافنداقتصادی) تشکیلات سازمان پدافندغیرعامل کشور انجام می پذیرد.

برای شناسایی تهدیدات و آسیب پذیری های مراکز و زیر ساخت ها و ارائه راهکارهای مناسب به منظور کاهش آسیب پذیریها و خسارتهای احتمالی و افزایش ایمنی مردم ،ارائه نظرات کارشناسی و اجرای مصوبات  پدافند غیر عامل ،اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و اجرای برنامه های آموزشی برای اقشار مختلف جامعه و گروههای هدف، بایستی با یک نگاه «تخصصی » به حوزه پدافند غیرعامل نگریست و در چهارچوب « تخصصی » اقدامات لازم را به سرانجام رساند .

نگاهی به تاریخ تحولات بشری ، بیانگر این است که در قرن بیستم و بیست و یکم، تغییرات بسیار زیادی در حوزه دانش به وقوع پیوسته و به تبع آن همه کشور ها و سازمانها دستخوش این تغییرات بوده و موضوعات و مسائل جاری زندگی بشر به حوزه تخصصی زیادی تقسیم بندی شده است .

در همین راستا ، بشر امروزی در یک نگاه کلان ، موضوعات مبتلابه زندگی خود را به دو دسته « سخت افزار » و « نرم افزار » تقسیم بندی نموده و هر کام از اینها نیز به بخش ها و محورهای متعددی تقسیم شده و نگاه « تخصصی » به مسائل اطراف زندگی را ، ضروری تر نموده است .

در حوزه پدافند غیرعامل نیز نگاه تخصصی به موضوعات امری ضروری است و اهداف و برنامه های پدافند غیرعامل باید با نگاه تخصصی در حوزه های مربوطه پیگیری شود تا به نتیجه مطلوب برسد .

اِن شاءاَلله   
تاریخ به روز رسانی:
1398/03/08
تعداد بازدید:
248
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal